West Godavari Elections 2009 Results

From Telugupedia

Jump to: navigation, search

West Godavari District Elections 2009 Winners List

Constituency Candidate Name Part Name Votes Majarity
Kovvur T V Ramarao TDP 55,562 15,565
Nidadavole B Sesha Rao TDP 51,690 5,766
Achanta P Satyanarayana Congress 54,903 15,755
Palacole Bangaru Usha Rani Congress 49,720 5,446
Narasapuram M Prasada Raju Congress 58,560 17,325
Bhimavaram P Ramanjaneyulu Congress 63,862 22,099
Undi VVS Rama Raju TDP 68,102 15,748
Tanuku K Nageswara Rao Congress 52,715 1,213
Tadepalligudem Eali Madhusudan Rao PRP 48,747 3,020
Unguturu Vatti Vasantha Kumar Congress 52,973 6,453
Denduluru CH Prabhakar TDP 69,673 14,231
Eluru Alla Nani Congress 49,278 3,231
Gopalapuram T Vanitha TDP 70,659 14,653
Polavaram T Balaraj Congress 50,292 5,654
Chintalapudi M Rajesh Kumar Congress 68,078 1,417

West Godavari District 2009 Elections Winners

Congress MLA & MP Candidates List

West Godavari Assembly Constituencies
West Godavari Assembly Constituencies

Congress MP Candidates:

  • Narasapuram: Kanumuri Bapiraju
  • Eluru: Kavuri Sambasiva Rao

Congress MLA Candidates:

  • Kovvur (SC): Moshen Raja
  • Nidadavole: G Srinivasu Naidu
  • Achanta: Pathani Satyanarayana
  • Palacole: Bangaru Usha Rani
  • Narasapuram: M Prasad Raju
  • Bhimavaram: Pullaparthi Ramanjaneyelu
  • Undi: P Sarraju
  • Tanuku: K Nageshwar Rao
  • Tadepalligudem: K Satyanarayana
  • Unguturu: V Vasant Kumar
  • Denduluru: Kottari Ramachandra Rao
  • Eluru: A K Srinivas
  • Gopalapuram: Usha Madiga
  • Polavaram: T Balaraju
  • Chintalapudi: M Rajesh Kumar

Telugu Desam MLA & MP Candidates List

Telugu Desam MP Candidates:

  • Narasapuram: Thota Seetha Mahalakshmi
  • Eluru: Maganti Babu

Telugu Desam MLA Candidates:

  • Kovvur: T V Rama Rao
  • Nidadavole: B Sesha Rao
  • Achanta: K Radha Krishna Reddy
  • Palacole: CH Satyanarayana Murthy
  • Narasapuram: B Narayana Rao
  • Bhimavaram: Gaderaju Satyanarayana Raju
  • Undi: Kalagapudi Shivarama Raju
  • Tanuku: Y T Raja
  • Tadepalligudem: M Bapiraju
  • Unguturu: G Lakshmi Kantham
  • Denduluru: Ch Prabhakar
  • Eluru: Ambika Krishna
  • Gopalapuram: Teneti Vanitha
  • Polavaram : P Singanna Dora
  • Chintalapudi: K Raja Rao

Praja Rajyam MLA & MP Candidates List

Praja Rajyam MP Candidates:

  • Narasapuram: Gubbala Thammayya
  • Eluru: K P Reddayya

Praja Rajyam MLA Candidates:

  • Kovvur: B Sarathi
  • Nidadavole: R B K Raju
  • Achanta: K Srinivas
  • Palacole: Konidela Chiranjeevi
  • Narasapuram: K Subbaraidu
  • Bhimavaram: V Surynarayana Raju
  • Undi: V Pullayya
  • Tanuku: A Sriramulu
  • Tadepalligudem: E V Madhusudhana Rao
  • Unguturu: K Vidhydhara Rao
  • Denduluru: Ch Ashok Goud
  • Eluru: B Kota Rama Rao
  • Gopalapuram: S Kadalayya
  • Polavaram : B Srinivasa Dora
  • Chintalapudi: K M Ambedkar

Bharatiya Janata Party MLA & MP Candidates List

BJP MP Candidates:

  • Narasapuram: Bhupati Raju Srinivasa Varma
  • Eluru: Koduru Venkata Subbaraju

BJP MLA Candidates:

  • Kovvur: Surendranath Benerji
  • Nidadavole: Ravi Visweswara Rao
  • Achanta: G Rama Kanaka Reddy
  • Palacole: K Musalayya
  • Narasapuram: T Ganga Raju
  • Bhimavaram: N Srinivas
  • Undi: K Satyanarayana
  • Tanuku: N V Subbarao
  • Tadepalligudem: K Apparao
  • Unguturu: V Ganga Raju
  • Denduluru: ---
  • Eluru: N Harikrishna
  • Gopalapuram: Veera Raghavulu
  • Polavaram : S Ramalakshmi
  • Chintalapudi: T Kutumba Rao

Loksatta MLA & MP Candidates List

Loksatta MP Candidates:

  • Narasapuram: Sanku Manorama
  • Eluru:

Loksatta MLA Candidates:

  • Kovvur: Sunder Singh
  • Nidadavole: B Satyanarayana
  • Achanta: S Venugopal Krishna
  • Palacole: V Suryanarayana
  • Narasapuram: M Venkateswara Rao
  • Bhimavaram: Alluri Sitharama Raju
  • Undi: G Janaki Ramaraju
  • Tanuku: V Subbalakshmi
  • Tadepalligudem: K S Ramachandra Rao
  • Unguturu: U Madhusudhana Rao
  • Denduluru: ---
  • Eluru: B Beemeswara Rao
  • Gopalapuram: Yahoshuva
  • Polavaram : B Krishna Murthy
  • Chintalapudi: Nunna Krishniah

See Also AP Elections 2009 Results

PHASE 1 Districts - Thursday April 16, 2009

  • Polling Time: 7am to 5pm
  • Lok Sabha Constitutions: 22
  • Loksabha Candidates: 315
  • Assembly Constitutions: 154
  • Assembly Candidates: 1,833
  • Polling Booths: 36,320
  • Voting Missions: 72,973
  • Voters: 3,12,48,524
  • Police Security: 61,000
  1. Adilabad
  2. Karimnagar
  3. Nizamabad
  4. Medak
  5. Rangareddy
  6. Hyderabad
  7. Mahbubnagar
  8. Nalgonda
  9. Warangal
  10. Khammam
  11. Srikakulam
  12. Vizianagaram
  13. Visakhapatnam

PHASE 2 Districts - Thursday April 23, 2009

  1. East Godavari
  2. West Godavari
  3. Krishna
  4. Guntur
  5. Prakasam
  6. Kurnool
  7. Anantapur
  8. Kadapa
  9. Nellore
  10. Chittoor




Personal tools